Župan Marko Marušić je u pratnji načelnika općine Velika Trnovitica Ivana Markovića i pročelnika UO za poljoprivredu Zlatka Pavičića obišao poljoprivredno gospodarstvo Poslon Darko, Žitarice – obrt za poljoprivredu i prijevoz u Velikoj Trnovitici. Tom prilikom je najavljen i ovogodišnji Javni poziv za potpore u poljoprivredi.
Za spomenuti Javni poziv Županija je ove godine osigurala više sredstava nego prethodne.
– Ove godine smo u našem županijskoj proračunu osigurali 319 tisuća eura što je povećanje u odnosu na prošlu godinu i to je ono čemu težimo po pitanju svih javnih poziva, a tako i ovaj u poljoprivredi. Zaista mi je drago da ćemo danas raspisati ovaj javni poziv koji će trajati do 31. listopada ove godine. Obuhvaćat će 11 mjera za 18 namjena. Od toga su najpopularnije mjere potpora biljne i voćarske proizvodnje, zatim potpora stočarske proizvodnje, potpora premijer osiguranja poljoprivredne proizvodnje, pa potpora za pčelarstvo, ali i ostale mjere. Nadam se da će naši poljoprivrednici naći interesa da se jave na ovaj Javni poziv. Mjere smo kreirali u suradnji s njima – poručuje župan Marušić.

Župan je iznio i podatke za prošli Javni poziv.
– U prošloj godini je ukupno odobreno 877 zahtjeva prema našim poljoprivrednicima, a dodijeljeno je 248,5 tisuća eura tako da i ove godine očekujemo velik odaziv naših poljoprivrednika tako da ih ovim putem pozivam da se jave i da se svakako prijave – poručuje.
Najavio je i Javni poziv za kreditiranje stočarske proizvodnje gdje Županija subvencionira 1,8 % kamate.
– Mogu najaviti da ćemo danas raspisati i Javni poziv za kreditiranje stočarske proizvodnje koji obuhvaća nabavu svih vrsta stoke. Tu je najniži iznos kredita koji se može odobriti od strane banke 4.700 eura, a najviši 33 tisuće eura. Mi kao BBŽ tu subvencioniramo 1,8 % kamate. Ovaj Javni poziv je otvoren od danas i trajat će do 1. studenog. Tu pozivamo naše stočare da se svakako jave – dodaje Marušić.
U sklopu najave spomenutih Javnih poziva župan je obišao poljoprivredno gospodarstvo Poslon Darko, Žitarice – obrt za poljoprivredu i prijevoz u Velikoj Trnovitici.
– Imamo obrt za poljoprivredu i prijevoz „Žitarice“. Bavimo se poljoprivredom unazad deset godina. Prije toga smo bili prijevoznici. Uglavnom je to kukuruz, soja, pšenica, zob i lucerna. Tržište je takvo da smo predali pšenicu, ali ne znamo po kojoj cijeni. Imamo relativno stare strojeve jer nismo imali nikakav temelj u poljoprivredi pa smo kupovali ono do čega smo mogli. Trebali bismo to malo obnoviti. Pomažu nam djeca. Za sada stignemo sve sami. U sezoni je jako naporno – kaže Ivana Poslon koja posao vodi sa suprugom Darkom.
Upravo će se ovaj bračni par prijaviti na najavljene potpore.
– Uvijek se prijavljujemo za osiguranje. U današnjem vrijeme posaditi i posijati bilo što, a ne osigurati je suludo. Oni sufinanciraju 50 % i to je velika pomoć – potvrđuje.
Županije je spomenuta dva Javna poziva objavila na svojim službenim stranicama:
– JAVNI POZIV za kreditiranje stočarske proizvodnje u 2024. godini

