19. studenoga 2017

Održana 23. Državna stočarska izložba na Bjelovarskom sajmu u Gudovcu

U Gudovcu je od 11.-13. rujna 2015. godine u sklopu 23. Jesenskog međunarodnog bjelovarskog sajma održana i 23. državna stočarska izložba. U petak je sajam i državnu stočarsku izložbu svečano otvorio izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Franjo Lucić, uz nazočnost ministrice graditeljstva Anke Mrak Taritaš, pomoćnice ministra poljoprivrede Snježane Španjol, gradonačelnika grada Zagreba Milana Bandića, župana Bjelovarsko-bilogorske županije Damira Bajsa, gradonačelnika grada Bjelovara Antuna Korušeca i drugih uzvanika.

Ravnateljica Hrvatske poljoprivredne agencije dr. sc. Marija Vukobratović u pozdravnom je govoru istaknula da je ovo naša najveća nacionalna izložba stoke na kojoj se osim visoko-proizvodnih odnosno konvencionalnih pasmina predstavljaju i hrvatske izvorne i zaštićene pasmine domaćih životinja. Na ovogodišnjoj državnoj stočarskoj izložbi sudjelovalo je 206 uzgajivača iz 18 županija, a predstavljeno je 499 grla goveda, konja, svinja, ovaca, koza, peradi, a predstavili su se i pčelari. Izložbu je organizirala Hrvatska poljoprivredna agencija u suradnji s uzgajivačkim udrugama i njihovim središnjim uzgajivačkim savezima.

Nakon svečanog otvorenja izložbe mnogobrojna publika pratila je bambino kup na kojemu je sudjelovalo 45 djece u dobi od 2,5 do 17 godina s područja Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske i Krapinsko-zagorske županije.
Djeca su u pratnji roditelja pokazala umijeće u predvođenju teladi obučena u tradicionalne narodne nošnje kraja iz kojega dolaze. Sudionici su nagrađeni brojnim poklon paketima sponzora, a medalje su dodijele ravnateljica HPA Marija Vukobratović i zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Španjol.

Na radionici mladih uzgajivača stručnjaci za ocjenu vanjštine iz HPA održali su edukaciju za mlade uzgajivače kako pripremiti grla goveda za sudjelovanje na izložbi. Prikazana su reprezentativna grla te je demonstrirano postupanje s govedima i sam proces pripreme za sudjelovanje na izložbi.

U subotu, 12. rujna 2015. godine povjerenstvo za ocjenu goveda simentalske pasmine u sastavu: dr. sc. Zdenko Ivkić, prof. dr. sc. Ante Ivanković, prof. dr. sc. Pero Mijić i Vranić Ivica, struč.spec.ing.agr pasmine, te glavnog sudca mr. Jože Smolingera iz Slovenije ocijenilo je 40 grla goveda u četiri kolekcije. Nagrađena su slijedeća grla po kolekcijama kako slijedi:

Kolekcija steonih junica
1.mjesto Ivan Špišić, Pisarovina
2.mjesto Božidar Petolas, Jabučeta
3.mjesto Ivan Imbrišić, Kozarevac

Kolekcija mlađih krava s jednim telenjem

1.mjesto Igor Mihaljević, Palešnik
2.mjesto Marinko Bogdan, Velika Mlinska
3.mjesto Tomislav Bukal, Prašćevac

Kolekcija krava s dva telenja

1.mjesto Drago Kovažik, Laminac
2.mjesto Željko Piškulić, Osuđevo
3.mjesto Mario Rengel, Velika Ćrešnjevica

Kolekcija krava s tri i više telenja

1.mjesto Nikola Pražetina, Daskatica
2.mjesto Marinko Bogdan, Velika Mlinska
3.mjesto Ivan Špišić, Pisarovina

Šampionsko grlo simentalske pasmine

Drago Kovažik, Laminac

Ocjenu goveda holstein pasmine proveo je glavni sudac za ocjenu holstein pasmine Zdenek Schaffehofer iz Češke uz povjerenstvo u sastavu: dr. sc. Zdenko Ivkić, prof. dr. sc. Ante Ivanković, prof. dr. sc. Pero Mijić i Vranić Ivica, struč.spec.ing.agr. Ukupno je ocjenjeno 24 grla holstein pasmine goveda. Nagrađena su slijedeća grla po kolekcijama kako slijedi:

Kolekcija steonih junica

1.mjesto Vupik d.d., farma Jakobovac, Vukovar
2.mjesto Farma muzih krava Orlovnjak, Antunovac
3.mjesto Srednja gospodarska škola Križevci

Kolekcija mlađih krava s jednim telenjem

1.mjesto Grubelj d.o.o., Bračevci
2.mjesto Vupik d.d., farma Jakobovac, Vukovar
3.mjesto Žitar d.o.o., Donji Miholjac

Kolekcija krava s dva i više telenja

1.mjesto Farma muznih krava Orlovnjak, Antunovac
2.mjesto Žitar d.o.o., Donji Miholjac
3.mjesto Lactis d.o.o., Đakovo

Šampionsko grlo holstein pasmine

Mirko Bačani, Rumenjaki

11. rujna 2015. godine komisija za ocjenu četiri pasmine konja, za lipicansku pasminu: prof.dr.sc. Ante Ivanković, Franjo Poljak, dipl.ing., Domagoj Tadić, dipl.ing., pasminu hrvatski hladnokrvnjak: Slaven Kolarić, ing., Branko Grmovšek, Antun Gorc, Mirko Majsec, pasminu hrvatski posavac: Ivan Šubek, dr.vet.med., Zvonimir Dravinac, Domagoj Tadić, dipl.ing., pasminu gidran: prof.dr.sc. Ante Ivanković, Franjo Poljak, dipl.ing., Istvan Horvath, Domagoj Tadić, dipl.ing., ocijenila je ukupno 63 grla konja u jedanaest kolekcija, i to: lipicanska pasmina: kolekcija pastuha i kolekcija kobila, pasmina hrvatski hladnokrvnjak: kolekcija pastuha, kolekcija kobila i kolekcija ženske omadi, pasmina hrvatski posavac: kolekcija pastuha, kolekcija kobila i kolekcija ženske omadi, pasmina gidran: kolekcija pastuha, kolekcija kobila i kolekcija ženske omadi. Nagrađena su slijedeća grla po kolekcijama kako slijedi:

Lipicanska pasmina

Kolekcija pastuha
1.nagrađeno grlo: 387 MAESTOSO MIMA XII-6, Nikola Janković, Gundinci
2.nagrađeno grlo: 278 SIGLAVY MONTENEGRA XLIII-1, Državna ergela Đakovo i Lipik, Đakovo
3.nagrađeno grlo: 840 CONVERSANO ZENTA XI-3, Poljoprivredno gospodarstvo Sekulić, Slavonski Kobaš

Kolekcija kobila
1.nagrađeno grlo: 453 LIZA XL, Poljoprivredno turističko gospodarstvo MATA, Trnjanski Kuti
2.nagrađeno grlo: 417 GAETA IX, Državna ergela Đakovo i Lipik, Đakovo
3.nagrađeno grlo: 489 CANISSA VII, Blaženka Filipović, Županja

Šampionsko grlo lipicanske pasmine

275 SIGLAVY MIMA XIV-5, Državna ergela Đakovo i Lipik, Đakovo

Pasmina hrvatski hladnokrvnjak

Kolekcija pastuha

1.nagrađeno grlo: 1100 OSKAR, Zdravko Kabić, Popovača
2.nagrađeno grlo: 566 LIBAR, Vjekoslav Posarić, Voloder
3.nagrađeno grlo: 322 SOKOL-L28, Ivan Ivanuš, Galovac

Kolekcija kobila

1.nagrađeno grlo: 649 MIRZA-HH397, Josip Grgičin, Prugovac
2.nagrađeno grlo: 944 ANA-HH39, Josip Šarić, Podgorač
3.nagrađeno grlo: 5493 ZEKA-HH153, Ivan Despetović, Velika Pisanica

Kolekcija ženske omadi

1.nagrađeno grlo: 136 ARMA-HH39, Mirko Cepetić, Virje
2.nagrađeno grlo: 501 SURA-HH388, Elvin Macan, Cukrići
3.nagrađeno grlo: 64 LANA-HH528, Vedran Kostanjšek, Velika Pisanica

Šampionsko grlo pasmine hrvatski hladnokrvnjak

1282 LISA II-HH1270, Mladen Šanjek, Hrašćina

Pasmina hrvatski posavac

Kolekcija pastuha

1.nagrađeno grlo: VRANAC, Josip Humljan, Dubrovčak Lijevi
2.nagrađeno grlo: SOKOL, Predrag Panić, Majur

Kolekcija kobila

1.nagrađeno grlo: LORA, Tihomir Gubić, Stara Rača
2.nagrađeno grlo: MICA, Marijan Filipović, Lipovec Lonjski
3.nagrađeno grlo: PUTA, Alen Ružička, Končanica

Kolekcija ženske omadi

1.nagrađeno grlo: NINA, Vlado Kamenščak, Kloštar Ivanić
2.nagrađeno grlo: MERI, Josip Spevec, Kloštar Ivanić
3.nagrađeno grlo: SUZI, Mario Rošin – Šiprag, Šemovec Breški

Šampionsko grlo pasmine hrvatski posavac

JABLAN, Zvonko Pavlić, Okešinec

Pasmina gidran

Kolekcija pastuha

1.nagrađeno grlo: GIDRAN-27 (GÁBRIS), Marijan Ralica, Puričani
2.nagrađeno grlo: 18 GIDRAN I-6 (LORD), Mišo Dijanek, Zrinski Topolovac
3.nagrađeno grlo: GIDRAN XXVII-27 (LEHEL), Branko Kovačić, Čazma

Kolekcija kobila

1.nagrađeno grlo: 4 GIDRAN-2 (ALMA), Jakov Brkić, Janja Lipa
2.nagrađeno grlo: CATALIN GIDRAN-6 (ANDI), Stipan Trogrlić, Bjelovar
3.nagrađeno grlo: GIDRAN RASBEG I-13 (MAKRAMÉ), Mišo Dijanek, Zrinski Topolovac

Kolekcija ženske omadi

1.nagrađeno grlo: 19 GIDRAN I-7 (ALKA), Ivan Kampić, Domankuš
2.nagrađeno grlo: KOHEILAN GIDRAN-32 (LUCA), Josip Trogrlić, Bjelovar
3.nagrađeno grlo: 21 GIDRAN-6 (IMAGO), Marijan Ralica, Puričani

Šampionsko grlo gidran pasmine

GIDRAN-36 (SÁRGARÓZSA), Branko Kovačić, Čazma

Komisija u sastavu: ŽeljkoMahnet, dipl.ing., prof.dr.sc. Zoran Luković, dr. sc. Boris Lukić, Milomir Uzelac, ing., i Stjepan Kušec, izvršila je ocjenu ukupno 31 grlo svinja u 5 kolekcija i to: 5 nerasta terminalnih pasmina od toga 2 nerasta pasmine durok, 2 nerasta pasmine pietren i nerast pasmine durok x pietren, 6 nerasta pasmine landras i 10 nazimica pasmine landras. Od izvornih pasmina ocijenjena su 4 nerasta pasmine crna slavonska, te 6 krmača pasmine crna slavonska. U revijalnom djelu izložbe izložena su dva nerasta pasmine veliki jorkšir, krmača s prasadi pasmine turopoljska svinja, krmača i prasad pasmine banijska šara – pasmina u postupku priznavanja te tri nazimice programskih križanki hrvatskog uzgojnog programa između velikog jorkšira i landrasa.
Kod ocjene izloženih svinja komisija je uzela u obzir sljedeća svojstva: vanjštinu, vrijednost procijenjenog agregatnog genotipa, podatke o vlastitim proizvodnim osobinama i podatke o proizvodnim osobinama roditelja. Nakon zbrajanja svih ocjena životinje su rangirane s obzirom na osvojene bodove. Nagrađena su slijedeća grla po kolekcijama kako slijedi:

Šampionsko grlo nerasta:

Uzgajivač: STJEPAN BELIĆ, GLAVNA 23, PRELOG, Međimurska županija

Nerasti terminalnih pasmina

3. mjesto, PIETREN, Uzgajivač: STJEPAN BELIĆ, GLAVNA 23, PRELOG, Međimurska županija
2. mjesto, DUROK, Uzgajivač: MLADEN ČIŽMEŠINKIN, MEDVEDIČKA 139, NOVO VIRJE, Koprivničko-križevačka županija
1.mjesto: DUROK X PIETREN, Uzgajivač: VLADO BIŠKUP, MATIJE GUPCA 9, PREDAVAC, Bjelovarsko-bilogorska županija

Nerasti pasmine landras

3. mjesto, Uzgajivač: MILKA ČUIĆ, PRGOMELJE 56, PRGOMELJE, Bjelovarsko-bilogorska županija
2. mjesto, Uzgajivač: JANDRO PAVLOVIĆ, I.V.TRNSKOG 16, NOVA RAČA, Bjelovarsko-bilogorska županija
1.mjesto, Uzgajivač: VALENTIN RUMEK, GABAJEVA GREDA 179, HLEBINE, Koprivničko-križevačka županija

Kolekcija nazimica landras

3. mjesto, Uzgajivač: IVICA KOS, FINČEVEC 46, OREHOVEC, Koprivničko-križevačka županija
2. mjesto, Uzagjivač: IVICA JURIŠANEC, LIJEVA LUKA 168, SISAK, Sisačko-moslavačka županija
1. mjesto, Uzgajivač: IVAN ŠPIŠIĆ, GREDA 91 SELA, SISAK, Sisačko-moslavačka županija

Nerasti pasmine crna slavonska

3. mjesto, Uzgajivač: DUBRAVKO MIKIĆ, ZLATAREVAC 12, TRNAVA, Osječko-baranjska županija
2. mjesto, Uzgajivač: DOMINIK KNEŽEVIĆ, M. GUPCA 55, VILJEVO, Osječko-baranjska županija
1. mjesto, Uzgajivač: DOMINIK KNEŽEVIĆ, M. GUPCA 55, VILJEVO, Osječko-baranjska županija

Rasplodne krmače pasmine crna slavonska svinja

3. mjesto, Uzgajivač: DOMINIK KNEŽEVIĆ, M. GUPCA 55, VILJEVO, Osječko-baranjska
2. mjesto, Uzgajatelj: DOMINIK KNEŽEVIĆ, M. GUPCA 55, VILJEVO, Osječko-baranjska županija
1. mjesto, Uzgajivač: NEDJELJKO ŽIGIĆ, KRALJA TOMISLAVA 66, TOMAŠANCI, Osječko-baranjska županija

Dana 12. 9. 2015. godine povjerenstvo za ocjenu ovaca i koza u sastavu: Danijel Mulc dipl. ing., predsjednik, prof.dr.sc. Vesna Pavić, član, prof. dr. sc. Boro Mioč, član, prof. dr. sc. Velimir Sušić, član, ocijenilo je izložena grla u izložbenom programu iz ovčarstva i kozarstva te je donijelo odluku da se nagrađenima proglase slijedeća grla:

Hrvatske izvorne pasmine

Muška rasplodna grla

1.mjesto: Lička pramenka, Uzgajivač: Bioplod Lika d.d
2.mjesto: Cigaja, Uzgajivač: Slavomir Balić
3.mjesto: Cigaja, Uzgajivač: PG Sekulić

Ženska rasplodna grla

1.mjesto, Uzgajivač: Mario Frketić
2.mjesto, Uzgajivač: Zlatko Šetić
3.mjesto, Uzgajivač: Bioplod Lika d.d.

Inozemne pasmine – hrvatski uzgoj

Muška rasplodna grla

1.mjesto, Merinolandschaf, Uzgajivač: Rodoljub Džakula
2.mjesto, Solčavsko jezerska, Uzgajivač: Jadranka Ožeg
3.mjesto, Merinolandschaf, Uzgajivač: Mladen Matika

Ženska rasplodna grla

1.mjesto, Uzgajivač: Marijana Repustić
2.mjesto, Uzgajivač: Jure Golek
3.mjesto, Uzgajivač: Ivo Pranješ

Romanovska – hrvatski uzgoj

Muška rasplodna grla

1.mjesto, Uzgajivač: Duško Tišma
2.mjesto, Uzgajivač: Katarina Čikvar
3.mjesto, Uzgajivač: Snježana Lisak

Ženska rasplodna grla

1.mjesto, Uzgajivač: Katarina Čikvar
2.mjesto, Uzgajivač: Zlata Stančec
3.mjesto, Uzgajivač: OPG Farma Đanić

Šampionsko grlo u kategoriji hrvatske izvorne pasmine

Uzgajivač: Mario Frketić

Šampionsko grlo u kategoriji inozemene pasmine – hrvatski uzgoj

Uzgajivač: Mato Adžijević

Ženska rasplodna grla
1.mjesto, Uzgajivač: Stjepan Kovaček
2.mjesto, Uzgajivač: Sandro Zrnić
3.mjesto, Uzgajivač: Dario Đurković

Šampionsko grlo

Uzgajivač: Stjepan Kovaček

Male životinje

Povjerenstvo za ocjenu u sastavu Gordane Duvnjak dipl. ing., prof.dr.sc. Zlatke Janječić, dr. sc. Dalibor Bedeković, i Nataše Lješić, dipl. ing., ocijenilo je 99 izložene peradi te donijelo odluku da se nagrađenima proglase slijedeće kolekcije:

Crveni soj

1.mjesto, Uzgajivač: Marina Adamić, Gornja Rijeka
2.mjesto, Uzgajivač: Dražen Tenšak, Krapina
3.mjesto, Uzgajivač: Lidija Mišir, Križevci

Jarebičasto zlatni soj

1.mjesto, Uzgajivač: Dražen Tenšak, Krapina
2.mjesto, Uzgajivač: Franjo Požgajec, Petrijanec
3.mjesto, Uzgajivač: Zvonimir Kalabek, Predavac

Crni soj

1.mjesto, Uzgajivač: Marina Adamić, Gornja Rijeka
2.mjesto, Uzgajivač: Danijel Platiša, Bjelovar
3.mjesto, Uzgajivač: Jelenko Fuček, Krapinske Toplice

Crno-zlatni soj

1.mjesto, Uzgajivač: Zlatko Herceg, Sračinec
2.mjesto, Uzgajivač: Anđelko Petek, Trnovec Bartolovečki
3.mjesto, Uzgajivač: Anđelko Petek, Trnovec Bartolovečki

Brončani soj

1.mjesto, Uzgajivač: Boris Vrhovski, Đurmanec
2.mjesto, Uzgajivač: Ivan Vidiček, Turčin
3.mjesto, Uzgajivač: Franjo Požgajec, Cestica

Crni soj

1.mjesto, Uzgajivač: Dragutin Medenjak, Ivanec
2.mjesto, Uzgajivač: Danijela Vrabec, Ivanec
3.mjesto, Uzgajivač: Lidija Mišir, Križevci

Svijetli soj

1.mjesto, Uzgajivač: Zlatko Ister, Varaždin
2.mjesto, Uzgajivač: Ankica Mesec
3.mjesto, Uzgajivač: Štefica Jurašković, Jalžabet

Sivi soj

1.mjesto, Uzgajivač: Josip Kovačić, Ludbreg
2.mjesto, Uzgajivač: Dragutin Slivonja, Krapinske Toplice

U subotu 12. rujna 2015. godine Hrvatska poljoprivredna agencija u suradnji s Udrugom uzgajivača svinja ”Banijska šara” je organizirala okrugli stol na temu: ”Revitalizacija uzgoja banijske šare svinje”. Prof. dr. sc. Krešimir Salajpal s Agronomskog fakulteta u Zagrebu i Željkom Mahnet, dipl. ing. načelnik Odjela za razvoj svinjogojstva u HPA, održali su predavanje o planu uzgoja i revitalizacije banijske šare svinje.
Drugi dio okruglog stola održao se također u organizaciji Hrvatske poljoprivredne agencije i Odjela za središnju Banku animalnih gena i Odjela za razvoj svinjogojstva, na temu desetogodišnjeg praćenja sustava kontrole maligne hipertermije u hrvatskom svinjogojstvu. Predstavljena je publikacija pod naslovom ”Desetljeće praćenja maligne hipertermije u hrvatskom svinjogojstvu”, u kojoj su objavljeni i brojčani podaci odnosno rezultati desetogodišnjeg rada na praćenju maligne hipertermije.
Uzgajivači Banijske šare svinje, Turopoljske i Crne slavonske svinje su pokazali interes za uvođenjem i uključivanje testa MHS u kontrolu kvalitete za izvorne pasmine.

Povezani članci